دکتر نوشین آرام بنیاد

متخصص زنان و زایمان


گزارشات

آدرس و برنامه هفتگي

گزارش یک مورد جراحی تومور بسیار بزرگ تخمدان

دختر خانم 17 ساله ای ، اهل خرم آباد و Virgin با توده بسیار بزرگ شکمی و آمنوره (نداشتن سیکل ماهانه) و با دردی که 9 ماه به طول انجامیده بود ، مراجعه کرد . در هنگام معاینه شکم به وجود توده ای بسیار بزرگ که تا زیر کبد و دنده ها و پهلوها کاملا نفوذ کرده بود ، پی بردم .بیمار جهت بررسی های قبل از عمل بستری شد .

در IVP فشار شدید ، باعث هیدرونفروز شدید در کلیه شده بود و کلیه چپ بسیار کوچک شده بود (Non Funectional Kidney) باریم انما ، اثر فشاری توده ای بزرگ بر روده ها دیده می شد ولی به داخل روده ها نفوذ نکرده بود و عبور مواد صورت می گرفت .

سی تی اسکن با تزریق ، توده مولتی کیستیک بسیار بزرگ با منشا لگنی که تا زیر کبد و طحال نفوذ کرده بود را نشان می داد که اثر فشاری بر روی کلیه چپ و روده ها وارد می کرد . حدود توده بسیار بزرگ بود که اندازه دقیق آن ذکر نشده بود .

نتایج آزمایشات نیز ، از این قرار بود :کراتین بیمار کمی بالا بود . آزمایشات کبدی نرمال بود .تومورمارکرهای دیگر نرمال بود . بقیه آزمایشات بیمار نیز مشکل خاصی نداشت .

HB=13/2
HCT=40
PLAT=264/000
CA125=94

مشاوره جراحی ، نفرولوژی و قلب برای بیمار صورت گرفت . جراحی آغاز شد و همانطور که در فیلم ملاحظه می کنید ، توده ای 25 کیلویی ، با اندازه تقریبی 54 در 50 در 45 از شکم بیمار خارج شد . توده به جایی چسبندگی نداشت و منشا ، در تخمدان چپ داشت . رحم و تخمدان راست نرمال بودند . در نهایت پس از Stogirg بدون خونریزی زیاد و باحال خوب و هوشیاری تحویل ریکاوری داده شد .

پاسخ پاتولوژی بیمار، توده ی خوش خیم تخمدان گزارش شد . 5 روز پس از جراحی ، بیمار با حال خوب مرخص شد . در حال حاضر که 6 سال از آن جراحی می گذرد ایشان صاحب یک پسر زیبا هستند .

برای ملاحظه فیلم این جراحی روی بنر(فیلم جراحی توده بزرگ شکمی) سمت چپ سایت کلیک کنید.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالري تصاويرmusinous cyst adenomaلوسمی با علامت خونریزی ویکی از دلایل هیسترکتومی آدرس و برنامه هفتگیافزایش بیش از حد مایع آمناثر کورتاژ تخلیه ای دوم دگزارشاتصفحه اصلی