دکتر نوشین آرام بنیاد

متخصص زنان و زایمان


گزارشات

آدرس و برنامه هفتگي

گزارش یک مورد مرگ مادر و جنین بدلیل پارگی زود هنگام کیسه آب

خانمی 38 ساله از کوهدشت لرستان G4P3I3با بارداری کامل ترم به دلیل درد زایمان به زایشگاه مراجعه کردند . بیمار تحت نظر بوده و دارویی جهت کمک به انقباضات دریافت نمی کردند و فقط کنترل سیر لیبری می شدند . هنگام معاینه واژینال متاسفانه کیسه آب بیمار در دیلاتاسیون 2 سانتی متر پاره شد  و حدود 10 دقیقه بعد بیمار دچار تنگی نفس و سیانوز شدید شدند .

کادر CPRسریع بر بالین مادر حاضر شدند و برای احیای بیمار شروع به احیای قلبی و ریه شدند . متاسفانه جنین IVFDشد . و قلب و تنفس مادر باز گشت . برای خروج جنین نهایت تلاش را کردیم زیرا مادر خونریزی واژینال و رحم هیپرتون داشت که دال بر دکولمان جفت بود . همچنان که کادر محترم بیهوشی بر بالین بیمار بودند و بیمار تحت مانیتورینگ دقیق قلب بود .

دیلاتاسیونی به سرعت زیاد شد و مادر دوباره ایست قلبی کرد . مجداد احیا شد و پرسنل و متخصص زنان نیز نهایت تلاش خود را برای خروج جنین داشتند که متاسفانه احیای قلبی و ریوی مادر دیگر پاسخ نداد و مادر و جنین پسر داخل شکمش با هم Expireشدند . گزارش کالبد شکافی آمبولی خونی ، به صورت Massiveرا داخل ریه ها گزارش کرد .

علت این حادثه پارگی زودرس کیسه آب مادر بود که باید در دیلاتاسیون بیشتر در فاز فعال زایمان و خودبه خود پاره می شد که متاسفانه منجر به جدا شدن جفت (دکولمان) و آمبولی لخته خونی در ریه و مغز مادر شد . جنین از همان ابتدا فوت کرده بود مادر نیز در این موارد بسیار پیش آگاهی بدی دارد و معمولا 90%فوت میکند .


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
musinous cyst adenomaلوسمی با علامت خونریزی ویکی از دلایل هیسترکتومی آدرس و برنامه هفتگیافزایش بیش از حد مایع آمناثر کورتاژ تخلیه ای دوم دگزارشاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالري تصاوير