دکتر نوشین آرام بنیاد

متخصص زنان و زایمان


گزارشات

آدرس و برنامه هفتگي

یکی از دلایل هیسترکتومی تخلیه رحم


بیمار ، خانمی 30 ساله G3P2L2 از قم مراجعه کرده است . 2 زایمان قبل سزارین شده است . 3 سونوگرافی مبنی بر پلاسنتاآکرتا دارد ولی MRI نکرده است . در اورژانس بستری شدند تا برای ختم بارداری اقدامات لازم صورت گیرد .بیمار سابقه بیماری خاصی را ذکر نمی کند در خانواه نیز سابقه سقط یا هرگونه مشکل بارداری وجود نداشته .

در بارداری تحت نظر پزشک متخصص بوده است که هیپوتیروئید است و یک GTTبا 75g مختل دارد که متاسفانه بررسی و پیگیری نشده است . بیمار ساعت 11 شب از مطب بستری شده است . به دلیل نداشتن علائم اورژانسی شامل آبریزش ، درد . خونریزی و با توجه به نرمال بودن ضربان قلب جنین و حرکات جنین جهت سزارین صبح روز بعد با جراح ، اورولوژیست و یک همکار متخصص زنان هماهنگ شد تا همراه جراح در اتاق عمل باشیم .

برای بیمار همه ی آزمایشات داده شده 10 واحد خون و 10 واحد پلاکت و 5 واحد FFP رزرو شد .جراحی بیمار ساعت 8 صبح شروع شد . ابتدا آقای دکتر اورولوژیست Double j برای بیمار تعبیه کردند . جفت ، کلیه و لگن و مثانه را احاطه کرده بود . برش طولی بالای رحم روی فوندوس زده شد . جنین ، دختر آپگار نه دهم با پا خارج شد .

سپس سریع اقدام به هیترکتومی شد .این کار توسط دو جراح زنان و یک جراح عمومی صورت گرفت . همزمان 10 واحد خونی و 5 واحد پلاکت و 5 واحد FFP دریافت کرد . در نهایت جفت که کلیه و کف لگن را اشغال کرده بود خارج شد .هموستاز کامل انجام شد (به دلیل وجود سوندهای حالب هموستاز کامل انجام شد) و در نهایت بیمار با سوندفولی هماچوریک و هوشیار تحویل ریکاوری و سپس ICU شد .

24ساعت در ICU کنترل شد . خونریزی فعال نداشت . بدون مشکل به بخش منتقل گردید . 36 ساعت پس از عمل بیمار احساس درد در قفسه سینه کرد که برای بیمار سریع سی تی اسکن ریه انجام شد که آمبولی حاد و وسیع ریه چپ گزارش شد . بلافاصله بیمار مجدد به ICU منتقل شد و IV000/10 واحد هپارین گرفت و سپس تحت هپارین درمانی 5000 واحد هر 6 ساعت ، وریدی قرار گرفت .

ناگهان 6 ساعت پس از انتقال به ICU فشار خون بیمار به 200/120رسید که با همکاری و مشاوره تیم متخصص داخلی و قلب ، برای بیمار درمان پره آکلامپس شروع شد . قند خون بیمار نیز همزمان تحت کنترل بود . در نهایت پس از سه روز بیمار به بخش منتقل گردید . در بخش زنان درن بیمار بدون خونریزی خارج شد . ادرار روشن بود و هپارین به وارفارین تغییر داده شد .

بیمار با بخیه های عمل سزارین و آنتی بیوتیک و وارفارین ترخیص شد . برای بیمار آزمایشات کامل ترومبوفیلی ارثی و اکتسابی برای 2 ماه بعد داده شد . پس از 3 ماه بیمار با پاسخ آزمایشات مبنی بر1-PAI و MTHFR هر دو نوع هموزیگوت مثبت داشتند و PCR فاکتور 5 لیدن نیز هتروزیگوت جهش داشت مراجعه کرد .

بحث :
1-بیمار به دلیل دوبار سزارین قبلی ، جفت سر راهی از نوع پرکرتا داشته است .

2-به دلیل ترومبوفیلی و جراحی طولانی و تزریق خون زیاد دچار ترومبوآمبولی شده است .

3-در ضمن در زمینه ترومبوفیلی ارثی که داشته اند ،در ICU دچار پره اکلامپسی نیز شده اند . در نهایت با حال خوب و توضیحات کامل و علائم هشدار به شهر خود باز گشتند .


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
musinous cyst adenomaلوسمی با علامت خونریزی ویکی از دلایل هیسترکتومی آدرس و برنامه هفتگیافزایش بیش از حد مایع آمناثر کورتاژ تخلیه ای دوم دگزارشاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالري تصاوير